Liigu edasi põhisisu juurde

Mesipuu sumiseb taas...

07.11.2012

opetajad_2012.jpg

Kivimäe kool, me mesipuu –
lendu läinud pered kaugel teel.

Kivimäe kool, me mesipuu –

hoiab meid ühte ikka veel.

Kivimäe kooli laulu refräänis peitubki mesitare sumisemise põhjus. Me auväärt tarkusetempel saab peagi 80 aastaseks ja kokkuhoidev mesipuu ootab pereliikmeid seda üheskoos tähistama…
Hoian käes vilistlaste südamlikke kirjaridu ja tunnen siirast kahetsust, et ei saa ise paberile panna lihtsat jutukest „Kivimäe kool minu elus“. Kes see keelab…? Ametikoht. Sel tähtsal päeval peab ju keegi teada andma kui tublid oleme olnud, kui palju toredaid üritusi korraldanud, kui usinad ja töökad on me mesimummid olnud, kui sageli oleme üheskoos mitte ainult sünnipäeva- vaid ka võidutorti maitsenud…

…nurgakivi said siit…

Õppealajuhatajana pean eelkõige silmas tublisid saavutusi ainevõistlustel ja olümpiaadidel. Meie õpilased on võistelnud Tallinna tublimatega, korduvalt esindanud pealinna vabariiklikes lõppvoorudes. Nutikad on nuputanud „Nuputa“ ja vabariiklikul matemaatikaülesannete lahendamise võistlusel ning teinud ootamatult „kõrgeid hüppeid“ rahvusvahelisel „Känguru“ jõukatsumisel. Inglise keeles oleme rinda pistnud süvaõppeklassidega. Usinad „töömesilasi-lastest“ õpetajad: Laidi Kattai, Kalle Kebbinau, Ben Kõrgemäe, Reet Markus, Rivo Määr, Elju Nuga, Maarika Rannamägi, Kaire Selde, Maie Sepp, Kaja Vaikla, Kaie Raud ja Triin Leever võivad uhkust tunda.

Mändide all vana maja, mõtetest tulvil ta seest…

Osalemise eest loomingukonkurssidel on hea seisnud emakeeleõpetajad Ruth Nilgo, Mari Teinemaa ja Liivi Sagara. Võimalusi on pakkunud pealinna kolleegid. Vabariigi 90. sünnipäeval oli selleks kõne kirjutamise võistlus, millelt noppisime ilusa soovi ja südamlikkuse eripreemiad. Huumoripreemia saime õpiloo kirjutamise võistluselt. Pildiloo omal viis paremate hulka isikupära. Paberile on pandud kaasaegseid linnalegende ja kirjaridu Eesti filmi sajandaks juubeliks. Aastaid oleme edukalt sulge proovitud Steni muinasjutusvõistlusel. Päästeameti loominguvõistluse tulemused olid üle „harju keskmise“. Dr Ruta Kruuda Fondi esseekonkurss innustas mõtlema alkoholi liigtarbimise teemal. Tallinna Keskraamatukogule saadeti jutud „Meil juhtub koolis nii naljakaid asju“. E.Valteri loomingu ettelugemisel olime ilmekamate hulgas. Meie õpilane kuulutati Juhan ja Jakob Liivile keskendatud etlusvõistluse laureaadiks. "Üksteist peab hoidma" kirjutiste võistluse tulemused olid nõnda head, et osalesime ka konkursi teises osas "Armastab, ei armasta, armastab...". Tallinna Looduskaitse Seltsi loominguvõistlusel „luuletasime end“ auhinnalisele kohale. Emakeelepäeval toimub algklasside ilukirjavõistlus ja etlemiskonkurss. Meelde on jäänud väljapanek loodusest leitud tähestikust ja õpilaste tähejuttudest. Oleme näinud kuidas "sõlmes keel, keeleväänamine, keelekandmine, terav keel" piltlikult välja näevad. Lisaks lastekirjanduse kullafondi ja õpilaste omaloominguliste raamatute näitused, üheskoos on vaadatud filme, annetatud Wiedemanni fondi, uudistatud raamatukogubussi Katarina Jee. Sel kevadel muutsid päeva pidulikuks lõpuklassi õpilased esitades luulepõimiku Eesti autorite loomingust. Rahvuseepos „Kalevipoeg“ näituse trükised olid pärit M.Lepsoni, meie vilistlase, erakogust.

Teadmistest rõõmu, valgust ja soojust kannab ta edasi meis…

Meie koolis on muusika rõõmu jaoks, sest õpetaja Anne Ermast teeb tööd tulemusrikkalt ja südamega: osalemised loomingukonkurssidel, ülevad esinemised laulukaare all, südamlikud jõulukontserdid, meeleolukad etteasted emadepäevaks, trükisõnas ilmunud laulukogumik, vilistlaskoor. Kooli laulgi (mille sõnad sedagi artiklit kannavad) on tema sulest. Teleri vahendusel oleme pöialt hoitud Laulukarussellis osalenutele. Tema laululapsed on esinenud H.Kaljustele pühendatud konverentsil. NõmmeKivi (Nõmme Gümnaasiumi ja Kivimäe kooli) olümpiamängude lauluvõistlusel täitis kandvat rolli.

Õpetaja Maie Metsari õpilased on osalenud Kullo Lastegalerii poolt korraldatud konkurssidel „Hetk parima sõbraga“ ja „Taimest tulnud“. Meie noorte kunstnike tööd on pakkunud silmailu galerii näitustel. Kivimäel on tarkust nõudnud lastekirjanik E.Raud, kelle Sipsik oli aluseks kodukandi õpilastööde näitusele. Loomingukonkursilt "Suitsuprii klass" saadi auhinnaline koht. NõmmeKivi olümpiamängude logo konkursi võitis tema õpilane.
M.Teinemaa õpilastel on ühes käes sulg, teises pintsel. Leivanädala raames maaliti „lõbusaid võileibu“. Osaleti edukalt õiguskantsleri joonistusvõistlusel. Eesti Rahva Muuseumi võistlusel (lemmik- või pettumuse valmistanud kingist) oli oluline ka eneseväljendusoskus. Üks „meie kingitus“ oli viie parema ja teine märkimisväärsete hulgas.

Teadmiste läte sai leitud siin…

Ajalooõpetaja Margus Pillau on kooli juurutanud mälumängu. Tema eestvedamisel oleme ülelinnalistelt teadmiste võistlustelt põhikoolidest võitjana väljunud. Populaarses „Kes seljatab Tallinna?“ esindas ta Nõmme linnaosa. Meie kilvarid on osalenud vabariiklikel koolinoorte mälumängumeistrivõistlustel ja „Euroopa kultuuripealinn 2011“ teadmiste proovil. Kevadel oli ta korraldajaks traditsioonilisele Nõmme koolidevahelisele mälumängule. Eesti Vabariigi aastapäeva tähistame algklasside viktoriini ja 5.-9. klasside mälumänguga. Osalusrõõmu jätkub ka publikule.

Oskusi juurde, mõelda ja teha…

Õpilasomavalitsuse liikmed mõtlevad ja teevad palju huvijuht Ly Mälgu juhendamisel. Kahel korral on nende hulgas olnud Tallinna tegus õpilane ja kord on meie neiu valitud tegusaks sporditegelaseks. Kadritrall korraldatakse väiksematele ja kui „mardi küüned külmetavad ja varbad valutavad“ – lastakse ka nemad lahkesti tuppa. Playbox-i paremad pääsevad Nõmme koolide „Playback Galale“. Hakkajate tüdrukute algatatud tantsuvõistluse juured ulatuvad kolme aasta taha.

Projektitöös on tunnustatud meie „Tervist Edendav Kooli“ eestvedajat õpetaja Maarika Laivi ja sotsiaalpedagoog Karin Veilerit, kelle algatusel osaleme Tallinna ja Turku ühisprojektis „Aktiivne ja turvaline koolipäev“.
"Teatetants 2011" suurejoonelisel üritusel osales meie õpetajate ja lapsevanemate tantsurühm.
„Teeme ära“ talgud on direktori initsiatiivil ka meie koolis käima lükatud. Maie Sepp on aldis kõigele uuele, pakub välja ja lööb ise kaasa. Küllap on tal „oma osa“ ka selles, et originaalmesilased koolimaja korstnasse pesa tegid. Kui me juba loodusele endale nõnda „kutsuvalt mõjume“, pole ime, et kaks klassijagu „väikseid mesimumme“ ukse taga sumisedes ootasid. Neid juba korstnasse ei pane ja kool alustas õppetööd kahes vahetuses.

Emade, isade koolirajad – läbi siit käidud on need…

Mõnikord õnnestuvad kõige paremini „kodukootud“ projektid. Eelmisel sügisel oli selleks „Isad kooli“. Oskab ju isa kõige paremini selgitada vanasõna „Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea!“
Vahva ema kirjutas näidendi „Teistmoodi jõululugu“, milles oli kõike: laulu, tantsu, kauneid kostüüme, naeru, nukrust, ärevust. Kõik lõppes siiski õnnelikult ja jõuluime sündis. Etenduses oli selleks vihmasabin, mis januse maa elule äratas ja selle elanikud taas üksteisest hoolima pani. Tänulik publik sai sooja vastuvõtu eest koduteele kaasa sahmaka esimest lund ja oodatud jõulutunde.

Jõuluajal sünnib headus...

Nii mõeldakse oma kooli jõululaadaks valmistudes ja sel heategevuslikul üritusel õhinal osaledes. Meie kool on vaderiks loomaaia asukale - surikaadile. Kas ta nüüd meie abiga lausa jõuluks koju (Lõuna-Aafrikasse) nii väga tahabki, aga kõhu saab täis ja võib edaspidigi muretult valve-seisangut võtta ja meid kõiki oma tumedate pandasilmadega tervitada.
Jõuluvanale on ikka vaja luuletust lugeda. Selleks tuleb osaleda Tallinna Jõuluturu raames korraldataval konkursil ja edukas looming Raekoja platsil ette kanda..

Meie õpilased saavutanud märkimisväärseid tulemusi ka spordivallas. Seda tänu tublidele kehalise kasvatuse õpetajatele: Maarika Laivile, Anneli Laasperele ja Piret Karusele.

Hariduslike erivajadustega lapsi toetab õpetaja Mare Põder.

Pikapäevarühma laste eest hoolitseb Loreen Ojapõld.

Raamatukoguhoidja Eve Rae sunnib kõiki „raamatut hoidma“.

Ants Soosõrve „mõttemängurid“ on rahvusvahelisest klassist.

Tõnu Pomerants on kõik „tibukesed-kabujalakesed“ tantsima pannud.

Jaak Tungel hoiab kõrgel judokate lippu.

Eve Zupping, direktori asetäitja majandusalal, on ka turvaülem.

Omast käest on võtta oskuslikud remondimehed ja kooliõue eeskujulikult korras hoidev majahoidja.
Meil on oma „lilletädi“, kelle käe all puhkeb iga lill ükskord õitsema niikuinii…

Kokatädid on valmis jagama lisaportsjoneid ja koristajatädid veelkord „maja märja lapiga üle käima“.

Paljugi muutunud aastate reas. Kool saadab mõtetes meid.

Aga nüüd on tõesti aeg „viisaastaku aruandele“ joon alla tõmmata. Tahes-tahtmata kukkus sellest välja omamoodi kiidulaul. Aga juba vanarahvas tavatses öelda, et enesekiitmine on nii tähtis töö, et seda ei saa teiste hooleks jätta. Küllap leiduks ka midagi laiduväärset, aga vigade paranduseks tulebki õppida, õppida, õppida…

Sõpru – neid meeles sa pead.

Lennake ikka oma mesipuu poole! Rõõmsate kohtumisteni!

õppealajuhataja Lehti Rauk
Kivimäe koolis töötanud 29 aastat